Wojny greckoperskie prezentacja

Pobierz

I. Geneza konfliktu (mapka).. Sparta miała przewagę na ladzie a Ateny na morzu, w końcu Spartaninie poprosili o pomoc Persów.. Polecane posty.. Nie mówimy o pojedynczej potyczce wojskowej o przedłużonej naturze, ale o całej serii wojen, które toczono od 500 do 449 pne.Wojny grecko-perskie Przyczyny: Mapa działań militarnych podczas powstania jońskiego - ekspansja terytorialna Persji - wielkie obciążenia finansowe polis jońskich, które znajdowały się pod zwierzchnictwem Persji od 546 r. p.n.e. - bunt Greków zamieszkujących Jonię (głównie mieszkańców Miletu) w 499 r. p.n.e. - Sparta oraz Ateny odmówiły podporządkowania się władcy perskiemu Przebieg: 490 r. p.n.e. - Bitwa pod Maratonem Była to bitwa lądowa pomiędzy wojskami Persji .Skutki wojny grecko-perskiej .. Prosiłbym Was wszystkich o podsunięcie mi konkretnych tematów i pomysłów na tą prezentację .Wojna peloponeska (431-404 p.n.e.) Była to wojna o przywództwo w Grecji, którą prowadziły ze sobą Ateny (i ich sprzymierzeńcy) oraz Sparta i Związek Peloponeski.. Przez dawidmisiewicz9, Czerwiec 3, 2013 w Szkoła - Archiwum.. WOJNY GRECKO - PERSKIE W V w. p.n.e. - NOTATKA _____ 1.. Wojny grecko-perskie.. Powstańcą pomocy udzieliły Ateny i Eretria.Wojny grecko-perskie Gdy Persowie zaczęli podbój Morza Egejskiego, wśród Greków zapanowała panika.. Nikt nie chciał ustąpić swojego polis Persom, ale także zdawano sobie sprawę z potęgi i niemożności pokonania wojsk perskich..

Zdjęcia z wojny na froncie włosko-austriackim (lata ) Włochy podczas I wojny światowej.

Główną przyczyną zaistnienia sporu między państwem greckim i perski było obkładanie przez Persów wysokimi daninami państw greckich.. Dominująca pozycja Aten po wojnach grecko-perskich doprowadziła do wybuchu konfliktu pomiędzy greckimi poleis.. W połowie VI wieku p.n.e. ukształtowało się nowe, silne państwo Persów.. Wybrali jednak walkę, doszedłszy do wniosku, ze nieWojny grecko-perskie - podjęte w latach 490-449 p.n.e. próby podboju Grecji przez perskie imperium Achemenidów.. Obejmowało ono swoim zasięgiem terytorium od Wyżyny Irańskiej, poprzez Mezopotamię, do wybrzeży Morza Śródziemnego.. Grecja po wojnach perskich:5. dawidmisiewicz9 0 Pijawka; Members; 0 22 postów; Zgłoś post #1; Napisano Czerwiec 3, 2013.. Obejmowało ono swoim zasięgiem terytorium od Wyżyny Irańskiej, poprzez Mezopotamię, do wybrzeży Morza Śródziemnego.. W roku 198 p.n.e. flota rzymska dowodzona przez legata Lucjusza Kwinkcjusza Flamininusa popłynęła w kierunku Eretrii na Eubei..

Powodem wojny była rywalizacja dwóch największych potęg greckich o hegemonię nad całą Grecją.

W połowie VI w. p.n.e. ukształtowało się nowe, silne państwo Persów.. Sparta wzbogaciła się o duża ilość okrętów wiec stanowiła już potęgę i na ladzie i […]Plik Wojny w świecie greckim.. Wojny Grecko-Perskie Powstania w Azji Mniejszej 1 W miastach Greckich na terenach Azji Mniejszej Persowie zaczeli wspierać przychylnie do siebie nastawionych tyranów.. Przed bitwą maszty składano i chowano pod pokład, a manewr polegał bądź na taranowaniu, bądź też na podchodzeniu .. Przyczyny wojny były zarówno natury ekonomicznej (potęga Aten i jej Związku, wypierająca z rynków zachodnich i północnych Spartę i jej sojuszników), jak i politycznej (demokracja Aten i oligarchia Sparty).Sparta - prezentacja; Temat 4.. Lecz w 431 roku p.n.e. Sparta rozpoczęła wojnę z Atenami oraz sojusznikami obu polis.. Miasto broniło się dzielnie, wspierane przez Filoklesa - macedońskiego dowódcę na .Plik Wojny grecko perskie 2.pptx na koncie użytkownika historyk1 • folder Wykonane przez uczniów • Data dodania: 14 wrz 2008Wojny Grecko-Perskie.. Okres wojen zakończył tzw. pokój Kalliasa w 449 r. p.n.e., na mocy którego Persja zrzekła się hegemonii na Morzu Egejskim i uznała niezależność greckich kolonii.Prezentacja Wojny Grecko-Perskie.. Szukaj: Kartograficzne metody prezentacji Wojnarowa Żydowski ruch oporu podczas II wojny światowej Filipiny podczas II wojny światowej Rosja podczas I wojny światowej Cesarstwo Niemieckie podczas I wojny światowej III Republika Francuska podczas I wojny .Wojny grecko-perskie - Materiały do nauki historii i wiedzy o społeczeństwie..

Wojny grecko - perskie: Wojny grecko - perskie - notatka; Wojny grecko - perskie - prezentacja; Polecam film: Wojny grecko - perskie (youtube.com) Temat 6.

Wojna peloponeska.ppt na koncie użytkownika Pallea • folder Prezentacje multimedialne - historia cz. I • Data dodania: 27 kwi 2015Wojna peloponeska zwana też wielką wojną peloponeską ( 431 - 404 p.n.e.) między Atenami i wspierającym je Ateńskim Związkiem Morskim a Spartą i Związkiem Peloponeskim.. W 546 r. p.n.e. Cyrus Wielki , twórca potęgi państwa perskiego, podbił leżącą w Azji Mniejszej Lidię , a w następnych latach Persowie zdobyli podległe wcześniej królom lidyjskim greckie miasta na wschodnim wybrzeżu Morza Egejskiego [1] .★ Wojny grecko - perskie prezentacja: Add an external link to your content for free.. Jedną z postaci, która nawoływała .. walki, był Benito Mussolini.. Witam.. Doprowadziło to w 499r p. n. e. do wybuchu powstania antyperskiego.. Najważniejszymi starciami podczas wojen Greków z Persami były bitwa pod Maratonem (490 r. p.n.e.), Termopilami (480 r. p.n.e.), Salaminą (480 r. p.n.e.) i Platejami (479 r. p.n.e.).. W VI w. p.n.e. Cyrus I Wielki podbił je i włączył do Persji.WOJNY GRECKO-PERSKIE 1. dawidmisiewicz9 0 Pijawka Members..

W 559 r. p.n.e. Cyrus II Wielki doprowadził do zjednoczenia wszystkich plemion perskich i irańskich.★ Wojny grecko - perskie prezentacja: Add an external link to your content for free.

Ateny: Ateny - notatka; Ateny - wykład; Temat 5.. Już pierwszy okres był niepomyślny dla Aten.Zdobycie Eretrii - zajęcie miasta Eretria przez Rzymian w roku 198 p.n.e. Wojna grecko perska.. Wojna trwała jeszcze przez kilka lat, jednak nie zdołano już zagrozić pozycji Grecji, która w rezultacie wygrała wojnę.. Po dopłynięciu do miasta Rzymianie rozpoczęli ostrzał z katapult niszcząc część murów.. Dlatego też .Wojny grecko-perskie są kolektywną koncepcją jednego okresu, podczas którego doszło do konfliktu zbrojnego między niezależnymi miastami-państwami, Grecją i Persją, w czasach dynastii Achemenidów.. Kultura antycznej Grecji: Kultura starożytnej Grecji - notatka; Temat 7.. Grecka triera w V wieku p.n.e. posiadała załogę składająca się z 200 ludzi, z czego 170 stanowili wolni, wysoce wykwalifikowani wioślarze, resztę zaś żeglarze i żołnierze piechoty morskiej.. Udzielenie wsparcia przez Persów dla tyrana Hippiasza.Wojna Peloponeska Do 431 roku p.n.e. panował spokój w Atenach.. Temat: Włochy Mussoliniego.Wojny grecko-perskie i wojna peloponeska Wojny grecko-perskie toczyły się w V w. p.n.e.. W poprzedniej księdze, będącej dziesiątą księgą całego dzieła, narracja zakończo-na została na wydarzeniach roku poprzedzającego zarówno przeprawę [wojsk] Kserksesa1 do Europy, jak i wspólną naradę [wszystkich] Greków w Koryncie, dotyczącą ewentualnego zawarcia sojuszu między nimi a Gelonem.. W 559 r. p.n.e. Cytrus II Wielki doprowadził do zjednoczenia wszystkich plemion perskich i irańskich.swiat-prezentacji.plWojny Grecko-Perskie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt